Державна установа
Інститут нейрохірургії
ім. акад. А. П. Ромоданова НАМН України

Відділення функціональної діагностики


Тел. 044 483-95-35, 068 302-67-22 (нейрофізіологія), 095 487-21-31 (ЕЕГ, КЕЕГ)

e-mail: enmg@ukr.net, llche@ukr.net

YouTube iconПро відділення функціональної діагностики

Як знайти: Інститут нейрохірургії, 6 корпус, 2 поверх (див. Карта проїзду та план Інституту).


Чеботарьова Лідія Львівна

Начальник відділу нейрофізіології,

лікар невролог вищої категорії,
доктор мед. наук, профеcор,
Заслужений діяч науки і техніки України

ORCID iD iconorcid.org/0000-0001-7881-8564

Солонович Олександр Сергійович

Завідувач відділення

лікар-невролог, лікар функціональної діагностики,
науковий співробітник,
кандидат мед.наук

ORCID iD iconorcid.org/0000-0002-2824-7422

Земскова Ірина Пилипівна

лікар невролог вищої категорії,
науковий співробітник,
кандидат медичних наук

Глоба Марина Василівна

лікар ультразвукової діагностики вищої категорії,
невролог, анестезіолог,
старший науковий співробітник,
доктор. мед. наук

ORCID iD iconorcid.org/0000-0001-5112-5143

Міхаль Ганна Володимирівна

лікар функціональної діагностики вищої категорії,
науковий співробітник,
кандидат мед. наук

Марущенко Леонід Леонідович

лікар ультразвукової діагностики вищої категорії,
лікар нейрохірург,
науковий співробітник,
кандидат мед. наук

ORCID iD iconorcid.org/0000-0001-9020-5402

Канайкін Олексій Михайлович

лікар функціональної діагностики вищої категорії,
науковий співробітник

Мицак Оксана Ігорівна

лікар функціональної діагностики,
лікар невролог

ORCID iD iconorcid.org/0000-0002-3821-005X

Марущенко Мирослава Олегівна

лікар ультразвукової діагностики,
канд.мед.наук, доцент,
лікар-нейрохірург вищої категорії,
доцент закладу вищої освіти кафедри нейрохірургії НМУ ім. О.О.Богомольця, канд. мед. наук, доцент

Ключева Вікторія Олексіївна

лікар функціональної діагностики,
лікар невролог

Михайлюк Віра Сергіївна

лікар ультразвукової діагностики,
лікар невролог

Історія відділення функціональної діагностики
Лабораторія електрофізіології заснована у 1950 році. Протягом десятиліть її очолювали відомі фахівці, зокрема, професор М. В. Семенов, з 1995 р. професор Л. Л. Чеботарьова. Спочатку працювали на двоканальному електроенцефалографі, з часом лабораторію (відділення) оснастили сучасними многоканальними приладами для електроенцефалографії (ЕЕГ), електронейроміогпфії (ЕНМГ), ультразвукової діагностики (УЗДГ).

Сьогодні у відділенні функціональної діагностики працюють 19 співробітників, серед яких професор та четверо кандидатів медичних наук. Щороку у відділенні проводяться до 14 тисяч діагностичних процедур. Наукові досягнення включають понад 350 публікацій за останні 10 років, захищено 4 докторські та 7 кандидатських дисертацій. Відділення є основним осередком підготовки лікарів з функціональної діагностики нервової системи в Україні. Співробітниками відділення функціональної діагностики та наукового відділу клінічної нейрофізіології ІНХ НАМНУ засновано громадську організацію “Товариство клінічних нейрофізіологів”.

Інформація для пацієнтів

У відділенні функціональної діагностики обстежують стаціонарних пацієнтів ДУ «Інститут нейрохірургії ім. акад. А.П. Ромоданова НАМНУ», а також амбулаторних пацієнтів за направленням на обстеження лікарями-консультантами поліклініки Інституту нейрохірургії.

Відділення функціональної діагностики надає амбулаторні діагностичні послуги пацієнтам інших лікувальних закладів (за попереднім записом).

Основні нейрофізіологічні методики:

  1. Електроенцефалографія (ЕЕГ), кількісна (комп’ютерна) електроенцефалографія (КЕЕГ)

метод дослідження головного мозку, що ґрунтується на реєстрації біоелектричної активності головного мозку, КЕЕГ – з використанням програмного забезпечення методів аналізу ЕЕГ.
На сьогоднішній день ЕЕГ є одним із найбільш широко доступних у неврології та нейрохірургії методів для діагностики функціонального стану активності клітин головного мозку, виявлення патологічних ритмів, епілептиформної активності, вогнищевих уражень. ЕЕГ показує функціональну складову роботи мозку. Метод ЕЕГ є нешкідливим, безболісним, безпечним, неінвазивним та високочутливим.

Під час проведення ЕЕГ:

  • потрібно, щоб голова була чисто вимита, без засобів для догляду за волоссям, у день обстеження не приймати протиепілептичні препарати.
  • пацієнт сидить у зручному кріслі, розслаблений із заплющеними очима (стан пасивного неспання).
  • на голову одягається зручна шапочка з фіксованими невеликими нашкірними електродами, які зчитують електричну активність певних ділянок головного мозку та передають дані на комп’ютер.
  • окрім спонтанної активності (фонового запису) реєструється біоелектрична активність головного мозку протягом функціональних проб: фотостимуляції – ритмічні спалахи яскравого світла; Фоно (аудіо) стимуляції – ритмічні тонові звукові сигнали; гіпервентиляції – глибоке дихання.

Покази до обстеження: втрата та розлади свідомості, судомні напади, епілепсія, вогнищеві симптоми, травма голови (закрита ЧМТ), порушення у психо-емоційній сфері, синдром гіперактивності у дітей, порушення мовлення у дітей.
Кабінети ЕЕГ: 254, 244.

2.Моніторинг ЕЕГ (відео-ЕЕГ) –

тривалий запис енцефалограми, від 30 хвилин, запис під час бадьорості та сну (як денний так і нічний сон).

Це дослідження дозволяє отримати більше інформації про біоелектричну активність мозку, зокрема, оцінити сон, збереження його стадійності. Тривалий запис дозволяє з більшою ймовірністю зафіксувати епілептиформні патерни та відрізнити епілептичні напади від інших пароксизмальних станів. Також надається перевага саме тривалому запису для дітей.

Кабінети: 254

Телефон для запису пацієнтів на ЕЕГ: 068 302-67-22, 095 487-21-31

  1. Реєстрація викликаних потенціалів мозку (ВП) – реєстрація електроактивності, що має чіткий часовий зв’язок з конкретною подією (рухом або появою стимулу) і є відхиленням потенціалу, яке обмежене у часі та просторово локалізоване.

ВП зорові, слухові, стовбурові, сомато-сенсорні, рухові, когнітивні, електроретинографія.

Зорові викликані потенціали (ЗВП)

виділена з електронцефалограми електрична активність, що виникає у відповідь на зоровий стимул. ЗВП відображають стан всього зорового шляху: око – сітківка- зоровий нерв – зоровий тракт – зорова променистість – зорова кора.

Покази до обстеження: демієлінізуючі захворювання (зокрема, розсіяний склероз), ретробульбарний неврит, травми органу зору, ішемічна нейропатія зорового нерва, диференціальна діагностика захворювань, пов’язаних із фізичним ураженням оптичного апарату або з ураженням нервового волокна, пухлини головного мозку та судинні мальформації зі здавленням зорового нерва або зорового тракту, атрофія зорового нерва, зниження зору чи сліпота неясної етіології.

Електроретинографія (ЕРГ)

метод обстеження, який дозволяє вимірювати біоелектричну активність клітин сітківки різних типів (фоторецепторів, біполярних клітин, горизонтальних, амакринових, гангліозних) у відповідь на стимуляцію різної яскравості, кольоровості та частоти.

Покази до обстеження: пігментний ретиніт, макулодистрофія, спадкові дистрофії сітківки, діабетична ретинопатія, глаукома, спадкові захворювання сітківки.

Соматосенсорні викликані потенціали (ССВП)

метод обстеження, що дозволяє оцінити стан кожної ланки провідних шляхів чутливості від периферичних нервів і спинного мозку до кори головного мозку.

Покази до обстеження: моніторинг функцій спинного мозку і сенсорної кори, ушкодження на рівні шийного та поперекового потовщень спинного мозку, демієлінізуючі захворювання центральної нервової системи, травматичні ушкодження спинного мозку.

Слухові викликані потенціали  (AСВП)

метод обстеження, що дозволяє реєструвати електричну активність мозку у відповідь на звукові сигнали. Під час процедури через навушники пацієнту подають звуки (клацання або тональні сигнали), реєструють електроактивність на різних рівнях слухового шляху: слуховий нерв, стовбур головного мозку, кора головного мозку.

Покази до обстеження:

  • діагностика демієлінізуючих захворювань, розсіяного склерозу за методом акустичних стовбурових викликаних потенціалів;
  • рання діагностика невриноми слухового (VIII) нерва;
  • локалізація патології стовбура мозку при пухлинах, інфарктах та ін .;
  •  об’єктивна аудіометрія;
  • моніторинг стану стовбурових структур під час операції на задній черепній ямці.

Обстеження є безболісним і безпечним.
Кабінети: 245.

  1. Транскраніальна магнітна стимуляція (ТМС) діагностична та терапевтична
    Транскраніальна магнітна стимуляція (ТМС)

метод нейростимуляціі і нейромодуляціі, біофізичною основою якого є електромагнітна індукція електричного поля в заданій ділянці головного мозку. Під впливом магнітного поля у тканині головного мозку відбувається індукція слабких електричних струмів, які стимулюють нервові клітини.
Перевагою методу ТМС над поширеними електрофізіологічними методами діагностики є можливість об’єктивно (кількісно) оцінити стан кортико-спінального тракту (так званих «пірамідних шляхів»).
Метод безболісний, практично не викликає побічних ефектів.
Терапевтична ТМС ефективна в лікуванні депресії, реабілітації після інсульту (змінює збудливість окремих зон кори і функціональне взаємовідношення цих зон). Покази до застосування: моторні прояви (геміпарез), афазія, неглект-синдром (просторове ігнорування), хвороба Паркінсона, дистонія, нейропатичні болі, комплексний регіонарний больовий синдром I типу, фіроміалгії, мігрень, тінніт (шум у вусі), спінальна спастичність (розсіяний склероз, спінальна травма, мієлопатія), фармакорезистентна епілепсія.
Підготовка до процедури. Не рекомендовано прийом транквілізаторів і судинних препаратів, які можуть вплинути на достовірність результатів дослідження.
Перед процедурою необхідно прибрати із зони дії приладу мобільні телефони та інші цифрові пристрої, а також зняти електронний годинник і металеві предмети.
Тривалість процедури – не більше 30-40 хвилин.
Побічна дія. Іноді може виникнути відчуття дискомфорту або незначний головний біль в зонах контакту котушки (стимулятора). При проведенні процедури електромагнітна котушка виробляє досить гучний звук, у зв’язку з чим рекомендовано застосовувати засоби захисту від впливу на барабанну перетинку.
Протипокази: онкологічні захворювання мозку; наявність штучного водія ритму серця; наявність імплантів та металоконструкцій з магнітних матеріалів в зоні передбачуваної стимуляції, аневризма судин головного мозку, вагітність, епілепсія.
Кабінети: 245, 247.

  1. Треморографія

метод обстеження для реєстрації та аналізу тремору (мимовільних коливальних рухів) у різних частинах тіла, найчастіше в руках.

  1. Когнітивні викликані потенціали (КВП Р300)

метод реєстрації локальних електричних потенціалів кори головного мозку в процесі виконання психологічних тестів, дозволяє оцінити різні стадії обробки інформації у мозку, певні когнітивні функції, ранні прояви когнітивних розладів, насамперед уваги, об’єму оперативної та короткочасної пам’яті. Параметри КВП Р300 використовуються для об’єктивної оцінки деменції різного типу. Співробітниками відділення розроблено та впроваджено оптимальний комплекс на основі нейропсихологічного і нейрофізіологічного тестування, який дозволяє індивідуалізувати курс лікування пацієнтів та об’єктивізувати оцінку його ефективності в динаміці.
Покази до обстеження: порушення пам’яті, уваги, інтелекту при розумових навантаженнях, стресі, астенії, у хворих з цереброваскулярною патологією, черепно-мозковою травмою, психічних розладах.

  1. Комп’ютерна стимуляційна електронейроміографія (ЕНМГ), голчаста ЕМГ

методи діагностики функціонального стану периферичної нервової системи, сегментарного апарату спинного мозку.
Стимуляційна ЕНМГ – метод визначення швидкості проведення збудження моторними, сенсорними та вегетативними волокнами нервів, сили скорочення скелетних м’язів, функціонування рефлекторних дуг, міастенії.
Покази до обстеження: невропатії нервів, у тому числі, посттравматичні, компресійно-ішемічні, тунельні синдроми, полімононевропатії, поліневропатії, плексопатії, радикулопатії.
Голчаста ЕМГ – інвазивний метод із зануренням спеціального концентричного голчастого електроду у м’язи, реєстрацією електричної активності у м’язах в стані розслаблення («спокою»), спонтанних (неконтрольованих) потенціалів, довільної м’язової активності при скороченнях . різного ступеня.

Покази до обстеження: хвороби мотонейронів (боковий аміотрофічний склероз, спінальна аміотрофія), травматичні ушкодження спинного мозку, сплетень і корінців, тунельні синдроми, хвороби м’язів (міопатії, поліміозит), хвороби, пов’язані з порушенням збудливості мембран (міотонія, міотонічні синдроми), порушенням нервово-м’язової передачі (міастенія та міастенічні синдроми).
При обстеженні використовуються стерильні одноразові голчасті електроди.
Кабінет: 241, 245, 247, 248.

 

  1. Нейропсихологічне тестування –

проводять за допомогою уніфікованих оціночних шкал (тестів), при яких визначають наявність та вираженість когнітивних порушень; емоційно-депресивних розладів, проявів астенії, ознак професійної дезадаптації.
Нейропсихологічне тестування дозволяє об’єктивно підтвердити та визначити ступінь патологічних змін у доменах вищих психічних функцій: уваги, гнозису та праксису, пам’яті, планування та виконання, соціальної поведінки.

Покази до обстеження: порушення пам’яті, уваги, інтелекту, мовлення, наявність депресії, тривоги, астенії, психічних розладів, професійної та соціальної дезадаптації.
Кабінети: 245, 247, 254.

Апаратура. Усі діагностичні обстеження проводяться на сучасній зарубіжній та вітчизняній апаратурі:

1.Електроенцефалографічна система  BE PLUS PRO STANDART (Італія).

  1. Комплекс електроенцефалографічний комп’ютерний Brain- test 24 (Україна).

3.Електроміографічна система  Galileo NExT (Італія), Модус-3 (ЄС), Нейро-МВП4 (Україна), М-тест (Україна).

Телефон для запису пацієнтів на електрофізіологічні (1–8) дослідження: 068 302-67-22.

 

Основні ультразвукові методики:

1.Ультразвукове обстеження судин (дуплексне сканування магістральних судин голови та шиї, транскраніальне дуплексне сканування, транскраніальна допплерографія, інтраопераційна допплерографія)
Дуплексне (триплексне) сканування – метод УЗ діагностики прохідності магістральних судин шиї, стану судинної стінки, виявлення внутрішньопросвітних утворень (тромбів, атеросклеротичних бляшок), змін геометрії судин (звивистості, петлі), наявність звуження судин (стенози, оклюзії, тромбози), ураження судинної стінки (дисекції, аневризми) в поєднання з вимірюванням швидкісних показників кровотоку . Обстеження безболісне, безпечне для пацієнтів.
Транскраніальне дуплексне сканування (ТКДС) проводиться за допомогою імпульсного датчика з частотою 2 МГц, використовують два ”ультразвукові вікна”: транстемпоральне – для проксимальних відділів середньої, передньої, задньої мозкових артерій, вени Розенталя; трансокципітальні – для інтракраніальних відділів хребтових артерій та базилярної артерії.
Для характеристики кровоплину в судинах використовують якісну та кількісну оцінки спектрограм, а також, безпосередню візуалізацію судин з кольоровим допплерівським картуванням. Якісний аналіз базується на аналізі форми допплерограми.
Покази до обстеження:  головокружіння, інсульти, транзиторно-ішемічні атаки, атеросклероз судин, стенози, тромбози, травматичні пошкодження шиї, вроджені вади розвитку судин, порушення венозного відтоку, стан після стентування судин шиї, у передопераційній підготовці при операціях на серці.
Кабінети: 256, 258.

  1. Нейросонографія новонароджених (НСГ)
    – ультразвуковий метод, який дозволяє виявити та оцінити вроджені вади розвитку головного мозку у немовлят, стан шлуночкової системи та структур мозку, наявність гідроцефалії, внутрішньошлуночкових кровотеч, кістозних утворень, гематом (спонтанних та внаслідок черепно-мозкової травми). В поєднанні з допплерографією в режимі кольорового допплерівського картування дозволяє оцінити індекси периферичного опору судин головного мозку, що може свідчити про наявність внутрішньочерепної гіпертензії.
    Кабінети: 257.
  2. Ультразвукове обстеження органів черевної порожнини, щитоподібної залози, органів малого тазу, судин нижніх кінцівок.
    Кабінети: 257, 258.

Обстеження проводяться на сучасній зарубіжній апаратурі :

Система ультразвукова діагностична TUS-A400 APLIO 400.

Система ультразвукового сканування Adara SLC.

Система ультразвукового сканування CANON APLIO.

Інформація для лікарів

На базі відділення функціональної діагностики проводяться курси стажування та треніг-курси для лікарів функціональної діагностики, неврологів, нейрохірургів, лікарів сімейної медицини, терапевтів, лікарів-інтернів.

Курси проводять фахівці відділення, що мають великий досвід роботи в галузі діагностики захворювань центральної та периферичної нервової системи.

Курс навчання включає засвоєння теоретичних основ ЕМГ, ВП, ТМС та набуття практичних навичок (відпрацювання на апаратах, проведення обстежень пацієнтів під контролем досвідченого фахівця, клінічна інтерпретація даних діагностичного обстеження, розбір клінічних випадків).

Тривалість курсів 4 тижні (2 тижні).

За участі співробітників відділення створено ГО “Товариство клінічних нейрофізіологів”, де можна ознайомитись з останніми подіями, методичними матеріалами, проведеними вебінарами та запланованими курсами http://www.knf.org.ua/

Професійна закрита група для лікарів “Клінічна нейрофізіологія” https://www.facebook.com/groups/uacln

Оновлено 05.03.2025

© Інститут нейрохірургії ім. Ромоданова Розробка сайта: SKP

Контент менеджмент: Anna Nikiforova

Контент менеджмент: Tetyana Yovenko